Článek se seznamu: [ Obecné návody ] |
Komplikace s kalendářovými soubory
Původní formát, vCalendar, vznikl 1996 ve společnosti Versit, což byla aliance společností Apple, IBM, AT&T a Siemens s cílem standardizace výměny informací mezi různými systémy. Na jeho základě byla o dva roky později vydána komisí IETF standardizovaná struktura, která se od té doby stále vyvíjí A protože jde o poměrně volný a textový formát, kde je nutné dodržet hlavně strukturu a pár klíčových hodnot, přidávají si různí výrobci kalendářových aplikací své vlastní položky. Až sem je to všechno ok.Problémy nastavávají, pokud chcete importovat do kalendáře soubor, který vzniknul v jiném kaledáři a/nebo v jiném operačním systému. Např. záznam z kalendáře Microsoftu může Google načíst jen z části - popis, datum, čas a ostatní bude ignorovat. Nebo naopak.
Míra této nekompatibility je u jednotlivých položek kalendáře různá. Také záleží v jakém systému a do jakého kalendáře importujete. Nejvíc "překvapení" bývá na Androidu. Je rozdíl, jestli ICS importujete google-aplikací do google-kalendáře, nebo google-aplikací do Office365 kalendáře, nebo Outlookem do google-kalendáře. Všechny tyto kombinace mohou mít různý dopad na načtení např. lokace, upozornění (alarmů), opakování, atd.
Je tedy dost problém vytvořit záznam do kalendáře, který má víc než jen datum a popis a který bude ve všech systémech načten stejně.
Zde jsou hlavní problémy, na které můžete při importu narazit - a tudíž může být po importu nutná ruční oprava.
- Více upozornění (alarmy, echo na display telefonu)
- Google ignoruje, že můžete mít více alarmů (např. týden před a hodinu před). Pokud se uvedou dva alarmy, načte jen jeden a ještě mu změní čas na 10min předem. Pro více alarmů téže události vyžaduje zadání pomocí opakování alarmu a nastavení jejich časového odstupu - ten však ignoruje, pokud je vícedenní.
- Apple i Microsoft jsou ok.
- Časové zóny
V českém prostředí někteří vyžadují uvedení SEČ (Středoevropský čas) a někteří CET (Central Europe Time) - Google má reakci velmi variabilní podle verzí Androidu nebo aplikace, kterou importujete.
- Apple načte obě varianty, ale pokud je použito CET, špatně importuje druhý a další alarm - ať je tam cokoli, nahradí to za "Je čas vyrazit". První alarm i s CET načte správně.
- Microsoft správně zpracuje oba a to ve všech ohledeh.
- GPS souřadnice události
Hodnotu GEO svorně ignorují všichni - Microsoft, Apple i Google. Pro zobrazení mapy používají výhradně vyhledání adresy v mapových podkladech. Jen Apple umožňuje zobrazení mapy bez souladu adresy s mapovými podklady - viz další bod.
- Mapa a adresa
Pokud není adresa 100% přesně podle mapový podkladů, které ta která firma používá, mapa se nezobrazí. Variabilita zápisu adresy velice značná:
- Apple to vyřešil vlastním parametrem pro mapu/gps a
mapu zobrazí nehledě na formát adresy. Pokud však parametr není u
kalendáře uveden, platí i pro Apple to stejné, co pro Google a
Microsoft, kteří analogickým parametrem nedisponují.
- Google musí mít i v adrese nějaké komplikující speciality:
- pokud GoogleMaps evidují na adrese nějaký "špendlík", musí být v kalendáři adresa zadána názvem špendlíku, jinak dělá problémy.
- používá docela specifický zápis "55, Ulice 55, Psč,
Město, Stát", případně normálnější "Ulice 1234/55, PSČ, Město,
Stát"
- pokud PSČ ve větším městě odpovídá městké části, musí být
uvedena správně i městská část. Takže pro 62800 musí být "Brno-Líšeň";
při udevení jen "Brno" mapa nic nenačte.
- Pokud má adresa číslo popisné i orientační, musí být v
tom formátu "Ulice 1234/55", jinak to mapa nenajde.
- Microsoft má největší problémy s adresou.
Pokud chcete mapu v kalendáři na telefonu (třeba kvůli pozdější navigaci), proveďte si import kalendářového záznamu v telefonu. Microsoft v kalendáři nenajde ani adresu, kterou zobrazí jejich podkladový "BingMapy", což je docela tristní.
Jak vidíte, připravit kalendářový záznam s mapou jde jen pro Apple.
Na Adroidu/Googlu, pokud chcete mapu, je potřeba při importu opravit formát adresy tak, aby seděla s mapovými podklady.
- Apple to vyřešil vlastním parametrem pro mapu/gps a
mapu zobrazí nehledě na formát adresy. Pokud však parametr není u
kalendáře uveden, platí i pro Apple to stejné, co pro Google a
Microsoft, kteří analogickým parametrem nedisponují.
Andoid používá celosvětově 250 výrobců telefonů a ti různě Android modifikují jak vizuálně, tak funkčně. A je na těchto výrobcích, jak často a jak dlouho vydávají aktualizace pro udržení 100% kompatibility s cloudovými službami Googlu. Za této situace je potřeba udržovat kompatibilitu někdy i zbytečně dlouho dozadu. Pak může někde docházet k chybám či nepřesnostem v exportech/importech, na které na jiném telefonu, nebo na webové rozhraní Googlu, nenarazíte.
Copyright © Martin Pokorný 2016 - All Rights Reserved