Virtualizace

Virtualizace je poslední dobou hodně propírané téma a přestože se může zdát, že je triviální něco zvirtualizovat, až tak triviální to není. Existuje spousta drobných úskalí, o kterých je nutné vědět a které je nutné umět řešit. Také virtualizačních nástrojů je poměrně dost, každé má své plusy a mínusy a podle potřeb a cenových představ zákazníka je potřeba zvolit vhodné řešení. Pro bezproblémový úspěch přesunu provozu do virtualizovaného prostředí jsou tedy zkušenosti na místě...

Já se virtualizacemi intenzivně zabývám od roku 2008 a pro své zákazníky mám připravené řešení, které má cenu řádově o 50% nižší, než je obvyklé. Příprava trvala téměř rok a během dvou let jsem překlopil do virtualizovaného prostředí 20 firem s průměrně třemi servery na jednom stroji. Maximum bylo 12 serverů ve čtyřech virtuálních sítích, vše na jednom stroji. Vše bez jediného problému.

Primárně pracuji s prostředím (tzv. hypervisorem) Hyper-V od Microsoftu. Protože hodně firem pracuje s VMWare, uvedu krátké porovnání hlavních hypervisorů:

  • XEN
    Zdarma. Jde o linuxový hypervisor umožňující virtualizovat další linux i na strojích, které nepodporují virtualizaci hardwarově. XENem virtualizované linuxy jsou velmi rychlé, rychlejší než na jiných hypervisorech na stejném železe. Nevýhodou, když jsem XEN zavhroval, byly problémy ve virtuálních sítích, zejména s VPN na úrovni hypervisoru. Dále pak horší dokumentace ke skriptování - projekt byl v dynamickém vývoji a dokumentace se mnohdy rozcházela s realitou.
  • VMWare
    Placený a ne zrovna málo. Základ, který by měl být zdarma, zdaleka neposkytuje to, co Hyper-V od Microsoftu. Dále špatná dokumentace ke skritování, takže se většína věcí musí dokupovat. Pro úplnost dodávám, že to byla situace minimálně ještě cca rok zpět.
  • Hyper-V
    Zdarma. Vyhovovalo po všech stránkách a vše fungovalo bez chyb. Skritování sice relativně složité, ale na Microsoft docela dobře zdokumentované...

VMWare je špička - taky se virtualizacím věnuje výrazně déle než Microsoft. Z hlediska ceny a funkčnosti VMWare doporučuji a volím tam, kde je potřeba rozdělení výkonů, migrace virtuálních strojů po serverech, balancing sítě atp. Potom je totiž cena VMWare, v porovnání s ostatními náklady, zanedbatelná. V ostatních případech více než dostačuje funkčnost Hyper-V, které je zdarma.

Linuxová komunita ať se na mě nezlobí, ale ač jsem sám spíš linuxák, ve virtualizacích linux zaspal. Hlavní problém opensource edicí je s ovladači na hardware serverů, zejména řadiče s hardwarovým RAID atp. Pro placené edice to výrobce řeší (např. SuSE Enterprise), ale než placený linux, tak to už bych volil povedený Windows 2008.