Cloud

Cloud je slovo, které dnes kouká z každého IT materiálu. Ale co to je vlastně CLOUD ?

 

Pojem Cloud měl vytvořit "nový produkt", chcete-li "nový trh". Jde tedy hlavně o marketing, nikoli o pojmenování něčeho skutečně nového. Proto si "cloud" od počátku mnoho lidí ho vysvětlovalo různě - tak, aby to "sedlo" na jejich bussiness a oni tak byli "in".

 

V laické veřejnosti (a bohužel i mezi některými taky odborníky) je Cloud pouze synonymem dat uložených "někde na internetu" (nejtypičtěji SkyDrive, GoogleDisk atp) a aplikací, které běží nějde jinde jako služba (nejznámnější Office 365, ale objevují se další).

 

Základní ideu cloudu, tak jak byl původně představován, si lze zjednodušeně představit jako virtualiaci2
A hlavními rysy odlišujícími cloud od prosté virtualizace jsou

  • nezávislost na výkonu hardware, na kterém jedou viruální stroje.
  • uživatelská možnost měnit dynamicky požadované (objednané) prostředky (pamět, disk, výkon procesorů)
  • platby jen za skutečně spotřebovaný (objednaný) výkon.

Příklad typického využití možností cloudu: při účetní závěrce potřebujete na týden zvednou početní výkon o 50%.  Přihlásíte se na svůj účet a nastavíte si požadovaný výkon. Za týden to zase snížíte. Na faktuře budete mít navýšení ceny jen za ten týden. Vše bez zásahu administrátora.

 

Vše ostatní, co je kladeno cloudu za výhodu, znáte už dnes. Vzdálená plocha přes webové rozhraní - tedy i na mobilu? Není přece problém i bez cloudu, dokonce i bez virtualizace. Rychlost obnovy po pádu? S virtualizací není problém i bez cloudu.


Cloudová evoluce

Nástup cloudů jako takových není zdaleka tak rychlý, jak si výrobci představovali. Pro větší firmy není až tak velkým přínosem, aby se investice do změny vyplatila a menší firmy v době recese do takových projektů neinvestují.

Zatím tak cloudové služby "ve větším" používají zejména nadnárodní korporace hlavně jako přidanou ke svým výrobkům (tiskárny, tablety,...).

Právě rychlé rozšíření chytrých telefonů a tabletů stojí za postupným vzestupem služeb "v cloudu".

Velcí výrobci mají obchodní zájem na tom, aby měl uživatel pohodlí dostupnosti dat - např. identický dokument v pc, telefonu i tabletu. Na to samozřejmě reagují výrobci tiskáren, kteří řeší univerzání tisk bez nutnosti instalace ovladačů tak, jak to známe z notebooků a počítačů.

 

Pojetí významu cloudu se tak postupně odklání od dříve komunikované především hardwarové platformy k softwarovým řešením. Hardwarové řešení je samozřejmě nutným předpokladem, nicméně pro koncové uživatele zajímavé jen natolik, aby nepřišli o data v cloudu uložená.

 

Myslím, že pojem cloud prožívá evoluční změnu směrem ke službám nezávislým na platformě a zařízení. Ať už půjde o řešení přes webové rozhraní (např. Google Apps), nebo specifické "konektory" (např. Google Disk). Výkon a data se zcentralizují do cloudu a zařízení (pc, tablety, mobily, atp) budou jen "zobrazovače".

 

Jakkoli je cloud nyní "in", zůstává z mého pohledu pojmem vytvořeným především z marketingových důvodů. Pro IT specialisty jde "jen" o další evoluční posun, kterých bylo v historii nespočet. Pro koncové uživatele to samo o sobě není až tak důležité, pojmenování novým termínem jen může napomoci snad jen v orientaci v případných postupných změnách v užívání výpočetní techniky.

Data mimo vlastní firmu

Hodně lidí deklaruje obavu o data umístěná mimo firmu - a to nikoli z pohledu dostupnosti, ale zneužitelnosti.
Když se podívám na situace ve firmách, tak ať se na mě nikdo nezlobí, strach o únik dat z lokace mimo vlastní firmu je nesmyslný.

Uvědomte si, kolika firem unikly data prostřednictvím

  • ztraceného notebooku, mnohdy s kopií všeho, co mají na serveru
  • ztracené flash paměti, na které si odnáší zálohu dat informačního systému

Uvědomte si, kolik firem používá

  • emaily uchovávané u poskytovatele (typicky gmail). Emaily, ve kterých je, podle průzkumů, 70% všech dokumentů firem a mnohé z nich jsou jen v e-mailech.
  • zálohy posílané po síti na jiné úložiště

A kdo z těch, co deklarují takovou obavu o data používá šifrované e-maily, šifrovaný obsah disku notebooku, šifrované diskové pole na serveru?

Neznám firmu do 30 stanic, která by byla ochotna profinancovala takovou míru zabezpečení...